20 grudnia 2013

Szczecińscy radni maja pomysł na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego

Chyba każdy z nas widuje ten obrazek: kiedy tylko przedstawiciele władz występują z pomysłami na skuteczniejszą egzekucję przepisów regulujących ruch drogowy, naturalną reakcją obronną wielu kierowców jest oskarżanie rządzących o chęć załatania dziury w budżecie gminy/państwa (niepotrzebne skreślić). Szczecińscy radni wpadli jednak na pomysł, który może skutecznie ukrócić te narzekania, a przy okazji całkiem skutecznie i minimalnym kosztem poprawić poziom bezpieczeństwa na ulicach.

sygnalizator wyświetlający czerwone światło

Autorami nowej koncepcji są szczecińscy radni Prawa i Sprawiedliwości. Zaprezentowany przez nich system opiera się na trzech filarach:
  • ścisłej kontroli uczestników ruchu,
  • finansowej samowystarczalności systemu oraz
  • przeznaczaniu całości nadwyżek finansowych na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego.

18 grudnia 2013

Rowerowy cytat dnia: o dojazdach do pracy

Z rozmowy o starym znajomym:

- Słyszałaś? K. zmienił pracę, będzie teraz pracował na [tu pada nazwa dzielnicy].
- To chyba będzie miał teraz gorszy dojazd?
- Przecież K. dojeżdża rowerem - ZAWSZE ma dobry dojazd.

I właśnie dlatego 2>4, przynajmniej kiedy o liczbę kół chodzi :)


9 grudnia 2013

Drodzy Specialized Bicycles, wypchajcie się

Zakładasz własny sklep i warsztat rowerowy. Ponieważ uwielbiasz kolarstwo, a jego historię i tradycję traktujesz jak rzecz równie świętą, co solidne wykonywanie pracy w serwisie, nazywasz go ku czci jednego z najważniejszych miejsc w historii twojego ukochanego sportu.

Dbasz o rozwój firmy, dbasz o klientów, aż w końcu ciężką pracą wyrabiasz sobie zasłużoną renomę.

Wszystko układa się całkiem nieźle, aż do dnia, w którym do twoich drzwi puka jeden z największych graczy w branży, który - występując z pozycji siły i wyraźnej przewagi - twierdzi, że zabrałeś mu coś, co tak naprawdę nigdy do niego nie należało.


Brzmi jak scenariusz horroru? Otóż nie. To prawdziwa historia z ostatnich tygodni, w której główne role odgrywa kanadyjczyk Dan Richter, właściciel firmy Cafe Roubaix oraz firma Specialized.

Cafe Roubaix - logo

29 listopada 2013

Jaskrawa odzież (podobno) nie poprawia bezpieczeństwa rowerzystów

Noszenie przez rowerzystów jaskrawej odzieży nie ma korzystnego wpływu na odległość, z jaką są wyprzedzani przez kierowców - twierdzą brytyjscy psychologowie: dr Ian Garrard i dr Ian Walker. Artykuł przedstawiający dokonaną przez nich obserwację, który wzbudził niemałe kontrowersje, pojawił się na łamach czasopisma Accident Analysis and Prevention.
 
150 cm dla rowerzysty

Publikacja jest efektem eksperymentu przeprowadzonego osobiście przez dr. Garrarda. Kilka lat temu ten sam badacz opublikował niezwykle kontrowersyjną pracę sugerującą, że noszenie kasku podczas jazdy rowerem zwiększa ryzyko potrącenia przez kierowcę samochodu.


26 listopada 2013

Sakwa Ortlieb Office Bag QL2 - bo lepsze okazało się wrogiem dobrego... (recenzja)

Jeżeli zaglądacie tu w miarę regularnie, mogliście zorientować się, że kilka miesięcy temu popełniłem tutaj recenzję sakwy Ortlieb Office Bag QL3. Przez kilka miesięcy po jej zakupie byłem nią absolutnie zachwycony - w zasadzie w każdym calu spełniała ona moje oczekiwania i spisywała się po prostu świetnie, a nowy system nośny wydawał mi się niemal doskonały.

Niestety, potem było już tylko coraz gorzej. W końcu okazało się, że sakwa z systemem QL3 po prostu nie spełnia moich oczekiwań, przez co zmuszony byłem wymienić ją na inny model firmy Ortlieb - Office Bag QL2, któremu poświęcona będzie ta notka.

sakwa Ortlieb Office Bag QL2

20 listopada 2013

Altimetr.pl, czyli coś dla "górali" i miłośników kolarskich treningów

Mówi się (nie bez racji!), że podjazdy są solą kolarstwa. Kto kiedykolwiek zmagał się z górami i pagórkami na rowerze, musi chyba przyznać, że trudno o lepszy trening i jednocześnie ciekawszą formę jazdy.

Widok z przełęczy Stelvio
Zdjęci z Wikipedii.
Autor: Amcs1983, licencja CC-BY-SA

Z myślą o tych rowerzystach, dla których kierunek "pod górę" jest równie ciekawy co "przed siebie", powstała baza podjazdów rowerowych Altimetr.pl. Jak tłumaczy jej autor, Rafał:

Projekt ten powstał głównie dla moich własnych potrzeb. Priorytetem dla mnie było samo wyszukanie podjazdu w swojej okolicy. Chciałem by po kilku wpisanych punktach sprawdzić, czy podjazd jest warty odwiedzenia. I to mi się udało w 100 procentach.

A potem samo poszło... z górki ;-)

18 listopada 2013

Jak powstają korki uliczne

Chyba każdy z nas zna ten obrazek: niezbyt zatłoczona ulica czy szosa, piękna pogoda i warunki niemal idealne do jazdy.

Aż tu nagle... korek. Samochód na samochodzie, nadszarpnięte nerwy kierowców i stracony czas. Tylko jakim cudem ten korek powstał, skoro nie wydarzyło się nic nagłego, sygnalizacja działa jak należy, a na drodze nie ma żadnych zwężeń?


6 listopada 2013

Centrowanie kół rowerowych - aktualizacja

Nie minęły dwa dni od napisania przeze mnie ostatniej notki o centrowaniu kół rowerowych, a już mam niemały powód do śmiechu i jednocześnie do napisania drobnej aktualizacji.

Przedwczoraj nie wspomniałem (celowo) o pewnym drobiazgu dotyczącym kół rowerowych. Absolutnie podstawową zasadą przy ich zaplataniu jest bowiem dopilnowanie, aby obręcz koła była usytuowana idealnie symetrycznie względem ramy roweru. Tymczasem, jak nietrudno zauważyć, wiele piast (np. w kołach tylnych pod kasetę i większości piast pod tarczę hamulcową) ma konstrukcję silnie asymetryczną, która wymusza stosowanie takiej długości i naciągu szprych, aby obręcz znajdowała się symetrycznie względem ramy, a nie kołnierzy piasty.

zaplot koła rowerowego - koło nacentrowane poprawnie
Poprawnie zaplecione koło tylne, idealnie symetryczne względem ramy.
Obręcz niemal pokrywa się z prawym kołnierzem piasty, dzięki czemu niwelowana jest asymetria wywołana obecnością bębenka kasety.

4 listopada 2013

Jak centrować koła rowerowe? Szybki poradnik do szybkiej naprawy

W związku z niedawną prośbą Edwarda przedstawiam skróconą, uproszczoną instrukcję centrowania kół rowerowych dla początkujących. Czynność ta wymaga co prawda wyczucia i przede wszystkim cierpliwości, lecz na całe szczęście nie jest ani trudna, ani skomplikowana.

koła MTB Shimano XTR WH-M985

31 października 2013

Tour de Pologne wypadnie z cyklu UCI World Tour?

Jeżeli inwestorom związanym z Międzynarodową Unią Kolarską (UCI) uda się przeforsować swój plan, już w 2017 r. nasz narodowy wyścig kolarski, Tour de Pologne, straci status imprezy WorldTour i tym samym zostanie zdegradowany do "drugiej ligi" światowego kolarstwa.

Takie wnioski płyną przynajmniej z poufnego raportu Reforma kolarstwa zawodowego, którego treść opublikował serwis Cicloweb.it.

logo UCI

Co ciekawe, zgodnie z planami status wyścigu WorldTour miałby mieć m.in. zupełnie niepopularny wyścig Tour of Beijing, a nawet... zupełnie nowy Tour of Dubai(!!!). Wiele wskazuje na to, że z kalendarza "wypadnie" także wiele innych wyścigów, jak choćby emocjonujące Volta a Catalunya czy Tour de Romandie, a na terenie Belgii - jednej z ojczyzn kolarstwa - kolarze z "pierwszej ligi" będą się ścigać przez zaledwie 7 dni w roku.


UCI WorldTour, czyli: kasa, misiu, kasa!


Jak nietrudno się domyślić, plany inwestorów są związane z chęcią maksymalizacji zysków. W pewnym sensie można to zrozumieć - w końcu nie od dziś drużyny kolarskie muszą co roku walczyć o przetrwanie i desperacko poszukują sponsorów, stąd większy potencjał komercyjny = większe szanse na rozwój kolarstwa zarówno w wymiarze sportowym, jak i medialnym. Co więcej, większe zainteresowanie sponsorów może przełożyć się na silniejszą promocję kolarstwa i większe zainteresowanie fanów.

Z drugiej jednak strony serce pęka na samą myśl o tym, że jedna decyzja podjęta przy zielonym stoliku może przekreślić wiele lat tradycji, a niektóre wyścigi wręcz skazać na niebyt...

30 października 2013

Klamkomanetka szosowa Shimano się zacięła - jak ją naprawić i co robić?


Chyba każdy, kto korzystał z klamkomanetek szosowych Shimano przez dłuższy czas, prędzej czy później spotkał się z sytuacją, w której mechanizm jednej z nich po prostu odmawia posłuszeństwa i zacina się. Ponieważ nie jest to sytuacja przyjemna, a ewentualne koszty w razie uszkodzenia manetki są spore, oto kilka rozwiązań, które ze swojego doświadczenia mogę polecić.

 klamkomanetki szosowe Shimano ST-5700 z grupy 105

12 października 2013

Cytat dnia: Enrique Peñalosa

 

"Jednym buspasem może przejechać tyle samo osób, co sześcioma zwykłymi pasami ruchu"

 
Źródło: aronparker.com

Zapraszam Was do lektury arcyciekawego streszczenia wywiadu z Enrique Peñalosą, burmistrzem Bogoty w latach 1998-2001. Warto dodać, że człowiek ten nie tylko dużo mówił, ale też wiele zrobił dla stolicy Kolumbii w ciągu zaledwie trzech lat urzędowania, do dziś jest też uznanym autorytetem i aktywistą na rzecz gruntownych zmian w budowie, organizacji i postrzeganiu miast.

Ciekawe, czy i kiedy znajdą się w Polsce ludzie równie odważni i jednocześnie pełni charyzmy, by przeforsować ten sposób myślenia...

10 października 2013

O słynnym "Buraku" i wyprzedzaniu rowerzystów

Chyba każdy widział już słynny film o "Buraku" wyprzedzajacym rowerzystę jak wariat:



Sprawa jest już dobrze znana, ale wydaje mi się, że wielu komentatorów pominęło bardzo ważny aspekt, czyli zachowanie rowerzysty. A szkoda, bo z pożytkiem dla wszystkich rowerzystów byłoby porozmawiać także o tym.

30 września 2013

Rękawiczki rowerowe Northwave Power - recenzja

Poszukiwanie rękawiczek na sezon przejściowy (jesień/wiosna) nie jest proste. Pogoda w tym okresie bywa bardzo zmienna, temperatury nieprzewidywalne, a od czasu do czasu zdarzy się deszcz. Najchętniej nosilibyśmy w tym czasie odzież wiatro- i wodoodporną (lub przynajmniej chroniącą przed wychłodzeniem w razie deszczu), ale oddychającą jak Spandex, do tego najchętniej nie za ciepłą, ale mimo wszystko chroniącą przed wiatrem. Krótko mówiąc: mission impossible :P

Rękawiczki jesienno-wiosenne Northwave Power

17 września 2013

Rowerowe zdjęcie dnia (a może i miesiąca)

Czasami nawet 216 mm skoku zawieszenia nie wystarcza - szczególnie, jeżeli nie trafisz w optymalne miejsce do lądowania...

Auć! / znalezione na vitalmtb.com

Dla porównania, przed ugięciem rower ten wygląda tak:

De Vinci Wilson Carbon przed ugięciem :) / źródło: devinci.com

To musiało boleć :)



----
Najmocniej przepraszam Was za brak aktualizacji w ostatnim czasie. Sprawy zawodowe zajmują mi ostatnio koszmarnie dużo czasu, a nie chciałbym pisać notek, które niewiele wnoszą, stąd na blogu chwilowo nie dzieje się zbyt wiele. Zapraszam Was jednak na nasz profil na Facebooku, gdzie działamy na bieżąco :) Przybywajcie!

 

23 sierpnia 2013

Dlaczego jadę środkiem pasa (i dlaczego mam do tego pełne prawo)


Do napisania tej notki zainspirował mnie kierowca, z którym kilka dni temu odbyłem niezbyt przyjemną rozmowę na temat kultury jazdy. Nie chcę wdawać się w szczegóły, w każdym razie pan wielce oburzył się faktem, że jechałem środkiem pasa, kiedy z naprzeciwka jechał sznur samochodów, po czym usiłował podzielić się ze mną kilkoma idiotycznymi poradami na temat ruchu drogowego.


Drogi Kierowco! Wątpię, czy przeczytasz tę notkę, jednak profilaktycznie zamieszczam kilka informacji na temat mojego zachowania na drodze.

Dlaczego zdarza się nam jeździć
na rowerze środkiem pasa?

Zacznijmy od pięciu liczb:


1. Typowy pas jezdni na ulicy w Polsce ma szerokość 350 cm (źródło: rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskej)

12 sierpnia 2013

Słodko i gorzko: o rowerzystach i pieszych w mieście

Ta notka miała być słodka, bo dopadły mnie ostatnio bardzo przyjemne przemyślenia. Aż tu nagle trafiłem za sprawą kolegi na artykuł w internetowym wydaniu Dziennika Łódzkiego.

Główna teza artykułu, przedstawiona już w tytule: istnieje konflikt między pieszymi i rowerzystami, więc trzeba wybrać, dla kogo ma być budowane miasto. W treści - tradydyjnie - znalazła się tyrada o tym, że źli rowerzyści jeżdżą jak im się podoba i stwarzają zagrożenie. Piesi z kolei są poszkodowani i czują, że przegrywają z rowerzystami, choć zdaniem miejskich urzędników wciąż są na wygranej pozycji.


Krew się we mnie gotuje od czytania takich artykułów. Czy naprawdę wszyscy muszą wszędzie na siłę wietrzyć spisek, konflikt i wojnę? Czy po męczącym dniu naprawdę musimy jeszcze czytać wyssane z palca (dez)informacje o tym, że ludzie siebie nienawidzą? Czy ludzie naprawdę muszą być aż tak ograniczeni, by korzyść jednego człowieka postrzegać automatycznie jako porażkę drugiego?!

5 sierpnia 2013

Rowerowy cytat dnia: p. Mariusz Bedyniak

Wydawać by się mogło, że rowerzyści nie doczekają się ciepłych słów ze strony taksówkarzy (i vice versa), a tu niespodzianka!



Grafika zapożyczona z profilu Autostac.pl

29 lipca 2013

Oto on: najlepszy Waszym zdaniem stojak rowerowy!

Po trwającym tydzień głosowaniu wybraliście najlepszy Waszym zdaniem stojak rowerowy.

Różnicą zaledwie jednego głosu zwyciężyła propozycja nadesłana przez Huberta Dziedzica, czyli projekt w konkursie oznaczony numerem 5:


Najlepszy wg Was stojak rowerowy


Serdecznie gratulujemy!


Jednocześnie dziękujemy Wam za udział w głosowaniu. Gdybyśmy mieli wybierać tylko w naszym gronie, na pewno nie doszlibyśmy do porozumienia - zgłosiliście naprawdę doskonałe projekty, które nie tylko świetnie wyglądały, ale też (a raczej: przede wszystkim) zapewniały doskonałą funkcjonalność i łatwość eksploatacji stojaków w mieście. Raz jeszcze dziękujemy!

Obiecane kody rabatowe do sklepu rowerowego ROWERPLUS.PL prześlemy Wam mailem w pierwszych dniach funkcjonowania sklepu. Prosimy o jeszcze odrobinę cierpliwości - jesteśmy pewni, że warto zaczekać! :-)

23 lipca 2013

Konkurs na nalepszy stojak rowerowy: ogłaszamy kandydatów!

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią (i informacją o drobnym opóźnieniu, za które raz jeszcze przepraszamy) chcielibyśmy ogłosić Wam listę projektów stojaków rowerowych, które zgłosiliście do naszego konkursu.

Przede wszystkim chcemy Wam bardzo podziękować za niesamowity odzew. 10 projektantów i 17 projektów to wynik, który po prostu nas onieśmielił :-) Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że chcecie działać i brać udział w tworzeniu wizerunku naszych miast!

Poniżej przedstawiamy prace zgłoszone do pierwszego etapu projektu, ustawione w kolejności całkowicie losowej:

14 lipca 2013

Ogłaszamy nowy konkurs na najlepszy stojak rowerowy!

Zgodnie z naszą wcześniejszą zapowiedzią ogłaszamy nasz własny konkurs na najlepszy stojak rowerowy!

Do udziału zapraszamy wszystkich chętnych - udział we wcześniejszym konkursie ogłoszonym przez wiadomą firmę nie jest wymagany :-)

stojak rowerowy


Proponujemy Wam następujące zasady:

10 lipca 2013

Stojaki rowerowe wg McDonald's: odpowiedź jurora konkursu

Sprawa konkursu na najlepszy stojak rowerowy wg McDonalds, Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej oraz zrzeszenie Miasta dla Rowerów, o którym pisałem wczoraj, nie przestaje budzić kontrowersji.


W związku z dużą liczbą krytycznych komentarzy wobec werdyktu jurorów jeden z członków jury, p. Rafał Muszczynko, postanowił odpowiedzieć na fanpage'u McDonald's na przedstawione zarzuty:


Do przypinacza faktycznie można mieć uwagi, że nie jest to stojak 'tradycyjny', do jakiego przywykliśmy. Osobiście nie uznałem tego za wadę, lecz odwrotnie - za zaletę.

8 lipca 2013

Tak wygląda najlepszy (he he he...) stojak rowerowy! (+AKTUALIZACJA)

Poznajcie zwycięzcę konkursu na najlepszy projekt stojaka rowerowego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej, zrzeszenie Miasta dla Rowerów oraz McDonald's:


Tak NIE powinien wyglądać stojak rowerowy!
Najlepszy (tak przynajmniej stwierdziła "rada mądrych"...)
stojak rowerowy do zainstalowania w przestrzeni miejskiej


Nagrodę główną w wysokości 10 tys. zł (!) zdobył autor projektu... skrajnie bezużytecznego. A owszem,  bezużytecznego, bo jak inaczej nazwać stojak, który:

1. Nie nadaje się do przypięcia każdego roweru? Jakim cudem stojak o tak małych wymiarach miałby posłużyć jednocześnie do przypięcia damki, roweru szosowego i dziecięcego? O konstrukcjach bardziej nietypowych, jak choćby rowery poziome (będące - o ironio! - pasją jednego z jurorów konkursu), nawet nie wspomnę...

4 lipca 2013

Rowerowy cytat dnia


"Zrobiłam się strasznie leniwa, wszędzie bym tylko dojeżdżała rowerem"



Usłyszeć takie słowa od rowerosceptyczki, do niedawna uważającej jazdę za zbędny wysiłek - BEZCENNE.



27 czerwca 2013

Shimano ST-R785 i BR-R785 - mamy (pół)oficjalne zdjęcia!

No i stało się! Mamy oficjalne zdjęcia nowych klamkomentek hydraulicznych Di2 ST-R785 i szosowych hamulców tarczowych BR-R785 :) Wszystko wskazuje na to, że niemiecki dystrybutor firmy Shimano, firma Paul Lange, opublikował podstronę tych produktów na swojej stronie, po czym "załapała się" ona do cache'u wyszukiwarki Google. Dzięki temu zdjęcia są wciąż do wygrzebania z wyszukiwarki, mimo iż sama strona zniknęła już z Sieci.

Chcecie popatrzeć na nowe produkty? Nie ma sprawy, oto one! :)

26 czerwca 2013

ST-R785 i BR-R785 - hydraulika Di2 od Shimano nareszcie na zdjęciach!

Długo, bardzo długo nie pisałem - bardzo Was za to przepraszam. Na szczęście wracam z newsem dużego kalibru ;-)

Nieco ponad miesiąc temu pisałem Wam o hydraulicznych klamkomanetkach szosowych Di2 i hamulcach tarczowych Shimano. Teraz z kolei po Internecie zaczęły krążyć zdjęcia gotowego produktu!

Na początku pojawiły się dość słabej jakości zdjęcia próbnych wydruków katalogu Shimano na rok 2014:

6 czerwca 2013

Garść nie-rowerowych statystyk, czyli: dlaczego zabijanie komunikacji zbiorowej to skrajna głupota

Władze powiatu poznańskiego opublikowały ostatnio ciekawe tabele ze statystykami dotyczącymi transportu: http://www.plantap.pl/wskazniki/

Dwie z nich robią szczególne wrażenie: 





26 maja 2013

Rowerem do szkoły: wywiad z p. Wojciechem Walkowiakiem

Od pewnego czasu pojawiam się regularnie w poznańskiej dzielnicy Szczepankowo. Jako rowerzystę szczególnie zainteresował mnie w tej okolicy Zespół Szkół nr 6 - niewielka placówka, pod budynkiem której każdego dnia w czasie zajęć stoi zaparkowanych mnóstwo rowerów.

Aby dowiedzieć się, jaki jest powód tak wielkiego zainteresowania jazdą na rowerach wśród uczniów, umówiłem się na krótki wywiad z panem Wojciechem Walkowiakiem, nauczycielem odpowiedzialnym za prowadzenie egzaminów na kartę rowerową w ZS nr 6.

parking rowerowy pod ZS nr 6 w Poznaniu
Parking rowerowy pod ZS nr 6 w Poznaniu

Kolarstwo niepełnosprawnych: jak to się robi w Wielkiej Brytanii

Być może w Polsce nie było to widoczne aż tak jak na Zachodzie, jednak Igrzyska Paraolimpijskie w Londynie okazały się imprezą absolutnie przełomową dla wizerunku niepełnosprawnych sportowców. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że po raz pierwszy ich zmagania zaczęły być opisywane nie tylko jako dodatek do "właściwych" igrzysk, ale jako samodzielna impreza okraszona niesamowitą wolą walki i rywalizacji z zachowaniem zasad prawdziwego fair play.


Kolarstwo niepełnosprawnych - wyścig tandemów.
Osoba siedąca z tyłu jest niewidoma.
Autor: Bilby. Licencja CC-BY-SA 3.0

Aby umożliwić osobom z ograniczeniami ruchowymi oraz umysłowymi trenowanie w sposób bezpieczny i optymalny z punktu widzenia wyników sportowych, w miejscowości Cantray w Szkocji otwarto dedykowany dla nich ośrodek treningowy. Do dyspozycji zawodników udostępniono kilometrowy tor z profesjonalnym systemem pomiaru czasu oraz komplet rowerów do wszystkich dyscyplin kolarstwa paraolimpijskiego.

11 maja 2013

BR-R785 i ST-R785: hydrauliczne hamulce szosowe od Shimano stają się faktem?

Nie tak dawno wspominałem na blogu o przypadkowym wycieku zdjęć klamkomanetkek hydraulicznych Shimano do rowerów szosowych i o szybkiej reakcji producenta, który błyskawicznie zarządził usunięcie ich zdjęcia z Sieci.


logo Shimano


Teraz okazuje się, że coś musi być na rzeczy, bo w ofercie Shimano pojawiły się... hydrauliczne zaciski tarczowe BR-R785 oraz 11-rzędowe klamkomanetki hydrauliczne Di2 ST-R785. Wszystko wskazuje na to, że ten ruch także nie był przewidziany, a produkty prawdopodobnie przypadkowo wyświetliły się w katalogu dla dealerów i zostały automatycznie wyświetlone w ofercie sklepów internetowych.

6 maja 2013

Sigma ROX 10.0, ROX 6.0, ROX 5.0 - nowe liczniki firmy Sigma Sport

W ostatnich latach pozycja firmy Sigma Sport na rynku liczników rowerowych wyraźnie osłabła. Nie powinno to zresztą dziwić - w czasach, kiedy konkurencja od dawna korzystała już z funkcji GPS, pomiaru mocy czy technologii takich jak ANT+, liczniki Sigma wciąz obsługowały tylko pomiar prędkości w oparciu o wykorzystanie tradycyjnego magnesu, a możliwość "pomiaru" mocy w topowych modelach sprowadzała się jedynie do wyliczania wartości teoretycznych.

licznik rowerowy Sigma Sport ROX 10.0


Wygląda jednak na to, że Sigma Sport może powrócić do gry o najwyższą stawkę - wszystko za sprawą modeli ROX 10.0, ROX 6.0 oraz ROX 5.0, które właśnie zaprezentowano.

1 maja 2013

Buty SPD Shimano SH-MT23 - nareszcie dobre buty letnie do miasta? (recenzja)

Gdybym miał wskazać jedną rzecz, która naprawdę mocno wkurza mnie w opisach butów SPD, byłyby to bez wątpienia wzmianki o "ponadprzeciętnej wentylacji" oraz "materiale tak przewiewnym, że czujesz się, jakbyś nie miał nic na stopie". Włos się jeży na głowie, kiedy copywriterzy (na zlecenie producentów) piszą te bzdury w opisie niemal każdego modelu, a buty w większości przypadków i tak nie oddychają jak należy.

Spieszę jednak z dobrą wiadomością: wydaje mi się, że trafiłem na buty, które pozwalają stopom odetchnąć! Ale po kolei :-)


buty SPD Shimano SH-MT23

27 kwietnia 2013

Campagnolo: klasyk, obiekt kultu, marka mistrzów...

Skoro weszliśmy już w temat starych i zasłużonych marek rowerowych, byłoby wielkim nietaktem, gdybym nie opowiedział o najważniejszej z nich: Campagnolo. Zawdzięczamy jej bowiem znacznie więcej, niż może się wydawać - zdaniem wielu nawet znacznie więcej, niż "błękitnemu gigantowi" rynku rowerowego, firmie Shimano!

Logo Campagnolo

Jak to zwykle bywa, historia firmy Campagnolo zaczęła się dość banalnie i... przypadkowo.

20 kwietnia 2013

Zefal - cicha legenda rowerowego świata

Są w świecie rowerowym firmy, które pod płaszczykiem rzekomego wdrażania innowacji oferują rowerzystom smaczną, lecz bardzo drogą marketingową papkę.

Są też jednak takie, które od wielu lat solidnie wykonują swoją robotę i korzystają z klasycznych materałów, nie komplikując przy tym niepotrzebnie rzeczy prostych. O jednym z takich producentów, francuskiej firmie Zefal, chciałbym Wam opowiedzieć.

Zefal - logo

15 kwietnia 2013

Spodenki rowerowe Crivit/Lidl: bardzo, bardzo*... (recenzja)

Przyszedł wreszcie czas na obiecaną recenzję spodenek rowerowych Crivit, które otrzymałem w ramach zestawu do przetestowania od przedstawiciela sieci Lidl.

Na wstępie przepraszam Was za długi czas oczekiwania na ten tekst. Złożyło się na to kilka czynników, z których najważniejszy zrozumiecie sami po przeczytaniu tej notki.

Żeby stało się zadość tradycji, zacznijmy od zdjęcia produktu, który otrzymałem do oceny:

Spodenki rowerowe Crivit

10 kwietnia 2013

Koszulka Crivit: produkt LIDL-ealny (recenzja)

Niecałe dwa tygodnie temu obiecałem Wam recenzję koszulki rowerowej Crivit, którą otrzymałem do testów od przedstawiciela sieci Lidl. Ponieważ nadeszło nareszcie lekkie ocieplenie i pogoda na tyle dobra, aby można było wiarygodnie ją przetestować, przyszedł moment na podzielenie się moimi refleksjami.

koszulka Crivit/Lidl - widok z przodu

Była to dla mnie prawdopodobnie najtrudniejsza z dotychczasowych recenzji. Otrzymałem do zrecenzowania produkt szalenie tani (Lidl sprzedaje tę koszulkę za 30 zł!), w dodatku nie do końca zgodny z moimi osobistymi preferencjami i potrzebami. Oba te fakty cały czas miałem jednak mocno na uwadze, dlatego wierzę, że udało mi się dokonać maksymalnie obiektywnej możliwej oceny.

6 kwietnia 2013

Albo oszalałem, albo coś zmieniło się na lepsze...

Znalazłem dziś w Sieci słodko-gorzką wiadomość: operator krakowskich wypożyczalni rowerów miejskich postanowił wypowiedzieć umowę z władzami miasta i zrezygnować z prowadzenia systemu.

Jako główny powód decyzji podano względy ekonomiczne. Zdaniem operatora systemu, firmy RoweRes, nie powiodły się plany finansowania inwestycji z dochodów z reklam na rowerach i elementach infrastruktury wypożyczalni. Podobno nienajlepiej układała się też współpraca z biurokratyczną machiną Urzędu Miasta.

Stacja rowerów miejskich w Krakowie
Stacja rowerów miejskich w Krakowie.
Autor: Motilla,CC-BY-SA
Trudno winić przedsiębiorcę, który wziął na siebie koszty prowadzenia działalności i wycofał się z niej, kiedy nie udało się na niej zarobić. Nie chciałbym też zbyt pochopnie oskarżać indywidualnych urzędników - przepisy ustanawiane ponad ich głowami często po prostu uniemożliwiają sprawne wykonywanie obowiązków. Narzekać zawsze jest łatwo, ja natomiast chciałbym skupić się na niezwykle pozytywnej zmianie, którą zaobserwowałem w związku z tą niezbyt ciekawą sytuacją.


5 kwietnia 2013

1. Wyszehradzki Rajd Kolarski - prawdziwa gratka dla twardzieli!

Sezon rowerowy w Polsce jeszcze się na dobre nie rozkręcił, a już za 41 dni najwięksi twardziele wśród rowerzystów będą mogli przetestować swoje nogi w naprawdę wyjątkowym wyścigu.

Już 17 maja rozpocznie się w Budapeszcie 1. Wyszehradzki Rajd Kolarski - zorganizowany przez Lang Team (firmę odpowiedzialną m.in. za organizację Tour de Pologne oraz popularnego cyklu maratonów Skandia) wyścig szosowy z Budapesztu do Krakowa.

1. Wyszehradzki Rajd Kolarski - logo

Panie i Panowie, mamy prośbę :)

Jeszcze nigdy się to nam nie zdarzyło, ale mamy w redakcji problem i po prostu musimy poprosić Was o pomoc.

Sprawa jest poważna: jesteśmy prostymi facetami i jako tacy, mamy problem z identyfikacją kolorów, a naprawdę chcielibyśmy wiedzieć :)



Czy ktoś kompetentny może nam pomóc nazwać po polsku ten kolor? Uprzedzając odpowiedzi żartownisiów: nie, nie pytamy o kolor czarny - chodzi o kolor boku opony :D

O odpowiedzi prosimy w komentarzach.
 




Z góry dziękujemy za zrozumienie dla naszych męskich ułomności i za okazaną pomoc :)

31 marca 2013

Jak to jest zrobione: opony rowerowe

Bez zbędnego wstępu i komentarza: patrzcie i podziwiajcie, jak produkuje się opony do naszych ukochanych pojazdów :)


29 marca 2013

Z przymrużeniem oka

Właśnie dlatego nie należy przypinać roweru tylko za przednie koło ;)


:)

27 marca 2013

Kask rowerowy Crivit z Lidla - jakoś(ć) za 49 złotych

Zgodnie z wcześniejszą obietnicą udało mi się napisać kilka słów o kasku rowerowym Crivit, który otrzymałem od firmy PR-owej współpracującej z siecią Lidl, w której produkt ten będzie sprzedawany.

kask Crivit - widok z boku

Czy kask za 49 zł może spełnić oczekiwania rowerzysty? Kliknij "czytaj więcej", aby się przekonać! :)

Akcesoria rowerowe Lidl / Crivit (koszulka, kask, spodenki) - CCCC*?

*CCCC - czy cena czyni cuda?

Kilka dni temu otrzymałem maila od firmy reprezentującej znaną i lubianą przez większość (przez rowerzystów w ostatnim czasie jakby mniej, a to za sprawą idiotycznego apelu wygłoszonego we współpracy z KGP, zachęcającego rowerzystów do ustępowania pierwszeństwa kierowcom na przejazdach dla rowerów) sieć dyskontów Lidl. Zaproponowano mi w nim przesłanie serii akcesoriów rowerowych z wiosennej oferty Lidla w zamian za recenzję na blogu.

Fragment rowerowej oferty Lidla. Na największym zdjęciu kask, który otrzymałem do recenzji.


Ponieważ od dawna twierdzę, że ceny wielu produktów markowych są poważnie zawyżone przez producentów, a produkty dobrej jakości można kupić w bardzo rozsądnej cenie (o czym świadczy m.in. moja recenzja niedrogiego klucza wielofunkcyjnego), postanowiłem skorzystać z tej propozycji i dać produktom z poczciwego Lidla szansę.

25 marca 2013

Historia niezwykła, czyli słów kilka o Macieju i Szymonie

Trudno zliczyć wyprawy rowerowe, o których słyszę każdego roku. Szczerze mówiąc, jest ich tyle, że rzadko czytam dokładnie ich opisy i zapowiedzi. Tym razem jednak z wielką przyjemnością robię wyjątek. Mało tego, do śledzenia pewnej bardzo wyjątkowej wyprawy zachęcam także Was.


19 marca 2013

Niezbędnik rowerzysty, czyli: co zabrać ze sobą na rower?

Liczba wyświetleń naszej ostatniej notki na temat zabezpieczania roweru przed kradzieżą oraz ciekawe komentarze pod nią sprawiły, że postanowiliśmy pójść za ciosem i poświęcić kilka najbliższych notek na tematy absolutnie podstawowe dla każdego rowerzysty.

Co prawda notki mogą nie wnieść niczego nowego dla użytkowników dwóch kółek, jednak Was także zapraszam do czytania i dyskusji - Wasza wiedza i komentarze pomogą początkującym Kolegom i Koleżankom uzupełnić braki w wiedzy i poczuć się nieco pewniej :)



Spróbuję poudawać, że nie widzę śniegu za oknem, i odważnie oświadczę, że sezon rowerowy zbliża się wielkimi krokami :) A to oznacza, że już niedługo na ulice wyjadą tysiące rowerzystów, którzy swoje jednoślady schowali na zimę do piwnic i garażów.

Niezależnie od tego, czy planujesz jeździć na rowerze na uczelnię lub do pracy, czy też na dalekie wyprawy, podczas jazdy zawsze warto mieć ze sobą kilka podstawowych narzędzi na wypadek awarii z dala od domu. Na szczęście ich lista nie jest długa, nie zajmą też wiele miejsca w Twoim plecaku lub torebce. Są to:

Podstawowy zestaw narzędzi: klucz wielofunkcyjny, łyżki do opon, łatki, pompka

15 marca 2013

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Za namową Iwony (dziękuję! :) ) postanowiłem stworzyć krótki poradnik obrazkowy na temat zabezpieczania rowerów przed kradzieżą. Obiecuję, że tym razem będzie krótko, konkretnie i do rzeczy :)


Najważniejsze błędy, czyli jak NIE zabezpieczać roweru:


rower przypięty do drucianej siatki
KA-RY-GOD-NY błąd. Wystarczą 2-3 cięcia zwykłymi nożycami do stali i na rowerze można odjechać.

12 marca 2013

Przedsezonowy przegląd i serwis roweru – poradnik dla początkujących.


Jazda na rowerze dobrze przygotowanym do jazdy to czysta przyjemność, dlatego warto poświęcić trochę czasu na jego przegląd i konserwację. Jest to także dobry sposób na niemałą oszczędność, gdyż zużyte elementy przeważnie szybko zaczynają niszczyć pozostałe, generując w ten sposób całkowicie niepotrzebne koszty.

Wykonanie przedsezonowego przeglądu nie jest trudne, dlatego zapraszam do zapoznania się z krótkim przewodnikiem na ten temat. Oczywiście nie wyczerpuje on tematu, jednak dla osób początkujących powinien być wystarczający :-)

rower - niewyczerpane źródło energii :)

7 marca 2013

SMART - kask rowerowy ze zintegrowanym pulsometrem

Powiedzmy sobie szczerze: w dzisiejszych czasach nie ma mowy o skutecznym treningu kolarskim bez pulsometru. Nie wszyscy lubią jednak nosić opaskę na klatce piersiowej (szczególnie w upalne dni), zaś urządzenia w formie zegarka, wymagające wciśnięcia przycisku (lub, jak powiedzieliby poznaniacy, wduszenia guzika ;-) ) na obudowie, są skrajnie niepraktyczne.

Czy obie te niedogodności można rozwiązać za jednym podejściem? Wiele wskazuje na to, że tak, a to za sprawą SMART, czyli kasku z wbudowanym czujnikiem pulsu.


26 lutego 2013

Vibrabelt, czyli rowerowy GPS... ukryty w pasku

Korzystanie z nawigacji GPS może się przydać rowerzyście przy wielu okazjach. Ich używanie wiąże się jednak z poważnym problemem: przed każdą zmianą kierunku rowerzysta zmuszony jest oderwać wzrok od drogi, aby sprawdzić kierunek dalszej jazdy. Pewną alternatywą jest korzystanie z nawigacji głosowej, ta jednak ogranicza słyszenie dźwięków z otoczenia, co również ma nienajlepszy wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Garmin Edge 800

Aby zaradzić temu problemowi, dwaj naukowcy z Uniwersytetu w Amsterdamie, dr Anders Bouwer oraz Haska Steltenpohl, opracowali Vibrabelt, czyli prototypowe urządzenie GPS pozbawione wyświetlacza. Zamiast ekranu rolę interfejsu w Vibrabelt pełni pasek z wbudowanymi silniczkami wibracyjnymi podobnymi do tych znanych z telefonów komórkowych.

Strade Bianche - młodszy brat wiosennych klasyków kolarskich

Już w najbliższą sobotę odbędzie się Strade Bianche - wyścig kolarski dość mało znany szerszej publiczności, a z pewnością godny uwagi. Choć w tym roku odbędzie się dopiero siódma edycja tej imprezy, rozgrywanej na drogach Toskanii, już teraz mówi się o nim jak o młodszym bracie francuskiego Piekła Północy - wyścigu z Paryża do Roubaix - czy Wyścigu Dookoła Flandrii (Ronde van Vlaanderen) w Belgii.

Strade Bianche


Dlaczego warto zainteresować się Strade Bianche?


25 lutego 2013

Więcej dróg=większe korki - kogoś to jeszcze dziwi?


Trafiłem dzisiaj na arcyciekawy artykuł, który w niezwykle przystępny sposób pokazuje, jak chore jest wciąż myślenie polskich urzędników o transporcie. Mam na myśli wywiad z dr. Michałem Beimem, jednym z czołowych polskich specjalistów zajmujących się planowaniem przestrzennym oraz transportem w miastach.

Przedmiotem wywiadu jest rozwój infrastruktury transportowej we Wrocławiu w ciągu ostatnich kilku lat. Zaczyna się on od podstawowego pytania:

Dlaczego wciąż jesteśmy najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce, chociaż mamy obwodnicę autostradową i coraz więcej inwestujemy w drogi?

Samochodom dziękujemy :)

20 lutego 2013

Hydrauliczne klamkomanetki szosowe Shimano Di2 ujrzały światło dzienne?

Za sprawą niefrasobliwości zawodnika drużyny Giant Pro XC Team świat ujrzał dziś najprawdopodobniej prototypowe klamkomanetki szosowe Shimano Di2 do hamulców hydraulicznych.

Kilka godzin temu Michiel vd Heijdn z drużyny Giant umieścił na Twitterze zdjęcie roweru z zainstalowanym nieznanym dotąd systemem hamulcowym. Widać na nim, że klamkomanetki mają kształt zupełnie inny od standardowych dźwigni Di2 (zwróć uwagę na znacznie większą odległość osi obrotu klamki od kierownicy), zaś przy zaciskach hamulców widać srebrne banjo, które jasno wskazują, z jakim typem hamulca mamy do czynienia.

Giant TCR Advanced SL z hamulcami hydraulicznymi


19 lutego 2013

Z życia rowerzysty miejskiego: rowerem po Poznaniu... i po Utrechcie

Kilka dni temu pojawił się w Sieci fantastyczny film prezentujący śmieszkę* rowerową, która mogłaby śmiało pretendować do miana najbardziej najeżonej absurdami w Polsce: trasę wzdłuż ul. Przybyszewskiego w Poznaniu. Przejazd otwartej w 2012 r. (data ostatecznego oddania do użytku ostatniego odcinka) drogi o długości 1,1 km z zachowaniem wszystkich przepisów ruchu drogowego, za to przy braku jakichkolwiek korków, zajął autorowi niemal 11 minut!


Rowerem po mieście w Polsce: absurd goni absurd 

17 lutego 2013

Johnny "ból to tylko stan umysłu" Hoogerland

Znacie Johnny'ego Hoogerlanda? Nawet jeżeli nie pasjonujecie się kolarstwem i odpowiedź brzmi "nie", to z dużym prawdopodobieństwem znacie ten obrazek z Tour de France 2011:


15 lutego 2013

Zimowe buty SPD Vaude Termatic RC - aktualizacja

W napisanej przeze mnie recenzji zimowych butów SPD Vaude Termatic RC obiecałem Wam aktualizację, kiedy tylko będę miał okazję przetestować buty w czasie solidnego mrozu.

Niestety dla recenzji (a "stety" dla rowerzystów :-) ) prawdziwie mroźna zima w Wielkopolsce nie nastała, a w połowie lutego trudno liczyć na powrót srogich mrozów, dlatego już teraz podzielę się z Wami wrażeniami z ostatniej jazdy w butach SPD Termatic RC.

zimowe buty SDP Vaude Termatic RC

14 lutego 2013

Co zrobić z zamkniętą linią kolejową?

Nie jest sztuką zamknąć linię kolejową i pozostawić ją, by niszczała. Prawdziwą sztuką jest zrobić to tak, aby wysiłek budowniczych nie poszedł na marne, a stworzone ogromnym wysiłkiem mosty i tunele mogły wciąż służyć ludziom.

Przykładem twórczego zastosowania wyłączonej z użycia infrastruktury jest powstająca obecnie trasa rowerowa Ciclovia Alpe Adria Radweg łącząca Austrię i Włochy. Gdy zostanie ona ukończona, prowadzić będzie z Salzburga do miejscowości Grado nad brzegiem Morza Adriatyckiego.


12 lutego 2013

Jak pochwalić się DUŻĄ dostawą kół?

Żeby sprzedać towar, nie wystarczy mieć go w magazynie - trzeba jeszcze umieć się nim pochwalić!

Trzeba przyznać, że sprzedawcy ze sklepu Freshbikes wpadli na prosty, acz skuteczny pomysł:




P.S. Nie ma ktoś może pary Zippów do oddania w dobre ręce? ;)

10 lutego 2013

Kalkulator kaset, mechanizmów korbowych i przełożeń

W życiu każdego rowerzysty (i roweru) przychodzi moment na wymianę podstawowych elementów napędu.

O ile dobór łańcucha na wymianę jest sprawą prostą (wystarczy go dobrać według liczby koronek w kasecie lub wolnobiegu), o tyle zły dobór rozmiaru kasety/wolnobiegu lub tarcz mechanizmu korbowego może sprawić, że przełożenia będą zbyt lekkie/zbyt ciężkie. Może też zdarzyć się tak, że "rozstrzał" pomiędzy przełożeniami będzie zbyt duży, co utrudni jazdę na długich odcinkach pokonywanych ze stałym tempem.


Kaseta rowerowa Campagnolo Centaur

8 lutego 2013

Mili Państwo, zapraszam na seans :)

Bez wstępu i zbędnych komentarzy - film mówi sam za siebie:




Spodobało Ci się? Jeżeli tak, zapraszam do polubienia profilu bloga na Facebooku!

7 lutego 2013

Dobra wiadomość dla rowerzystów ze Szczecina

Choć dzieje się to wolniej niż byśmy sobie tego życzyli, urzędnicy chyba zaczynają wreszcie dostrzegać rosnącą liczbę rowerzystów w miastach i szanować ich prawa. Na temat wspierania ruchu rowerowego napisano już bardzo wiele, dlatego nie chciałbym się rozwodzić nad ogółem sprawy, natomiast cieszy mnie szczególnie fakt powoływania przez samorządy tzw. oficerów rowerowych, czyli oficjalnych przedstawicieli środowiska rowerowego w urzędach gminy.


Droga (ścieżka) rowerowa - znak

Jednym z miast, w których oficer rowerowy został powołany już dość dawno (ponad rok temu), jest Szczecin. Kilka dni temu piastujący to stanowisko Tomasz Loga doczekał się strony internetowej. Znajdziecie ją pod adresem www.szczecin.pl/rowery.