Ponieważ dojazdy na rowerze są dla mnie codziennością, a dodatkowo uważam siebie za wybrednego użytkownika, postanowiłem wypróbować sakwę Ortlieb Office-Bag w wersji QL3. Dziś, po ponad pół roku od zakupu, mogę bez wahania powiedzieć, że był to dobry wybór.
AKTUALIZACJA: po ok. roku używania sakwy Office Bag QL3 byłem zmuszony wymienić ją na inny model w drodze reklamacji. Więcej na ten temat napisałem w tej notce.
Na torbę Ortlieba zdecydowałem się ze względu na renomę producenta. Sakwy Ortlieb od lat uważane są za najlepsze na rynku, stąd nie miałem wątpliwości, że Office-Bag będzie produktem solidnym.
Drugim powodem, dla którego wybrałem Office-Bag, jest rewelacyjny system mocowania sakwy do bagażnika, nazwany QL3:
W porównaniu do standardowych systemów mocowania QL3 wyróżnia się "odwrotnym" układem, w którym elementy mocujące są przykręcane do bagażnika, zaś w sakwie znajdują się tylko trzy drobne zagłębienia, w których osadzają się rygle systemu nośnego. Dzięki temu po zdjęciu sakwy z roweru niemal nie różni się ona od zwykłej torby na ramię.
|
Kluczową zaletą QL3 jest niezwykle szybki montaż i demontaż sakwy. Mocowanie polega na wsunięciu rygli w przeznaczone dla nich zagłębienia (o resztę, czyli uruchomienie mechanizmu zapadkowego, dba za nas grawitacja :-) ), zaś odblokowanie zapadki następuje samoczynnie, kiedy podnosimy torbę za uchwyt.
Office-Bag QL3 jest oferowany w pięciu kolorach. Wymiary torby wynoszą 40x30x17 cm, co w praktyce oznacza, że zmieści się w niej np. laptop oraz codzienne zakupy, plik dokumentów i ubrania na zmianę do pracy. Dla wygody użytkowania ściany sakwy usztywniono, co dodatkowo zabezpiecza bagaż przed uszkodzeniem.
Sakwa Office-Bag QL3: wnętrze |
Tak jak większość sakw Ortlieba, Office-Bag zamykany jest poprzez rolowanie. W połączeniu ze zgrzewaną, monolityczną konstrukcją zapewnia to całkowitą wodoodporność nawet w najgorszej ulewie (sprawdzone na własnej skórze :-) ). Z myślą o jeździe w trudnych warunkach zadbano także o obecność dwóch dużych pól z materiału odblaskowego na bokach sakwy. Producent przewidzial także możliwość bezpiecznego umocowania paska na ramię, tak aby nie wkręcił się on w szprychy podczas jazdy.
Z perspektywy ok. 7 miesięcy posiadania Office-Bag QL3 mogę powiedzieć, że jest to produkt niezwykle udany. Jedyny problem w tym okresie pojawił się, gdy uszkodzeniu uległa jedna z obejm systemu QL3; problem był jednak niewielki (sakwa nie odpadła, a jedynie lekko osunęła się na bagażniku), a zamiennik dla uszkodzonej części dostałem po kilku dniach. Warto wspomnieć, że reklamację uznano bez konieczności odsyłania całej sakwy - wystarczył tylko mail ze zdjeciami. Tak sprawnej obsługi gwarancyjnej inni producenci mogą się jedynie uczyć, a warto przy tym wspomnieć, że gwarancja na sakwy Ortlieb obejmuje okres aż 5 lat.
Na koniec zostawiam sobie temat nieco mniej przyjemny, czyli cenę. Cena Office-Bag QL3 wynosi ponad 500 zł, co niewątpliwie może odstraszać. W zamian za niemałą kwotę otrzymamy jednak niezwykle wygodny i praktyczny, wysokiej jakości produkt od najlepszego producenta w branży. Jeżeli więc jesteś zdeterminowany, by korzystać z roweru niezależnie od pogody i zależy Tobie na tym, by nie wchodzić do sklepu czy biura z sakwą wyprawową na ramieniu, warto ten zakup solidnie rozważyć.
Przeczytaj też moją recenzję sakwy Ortlieb Office Bag QL2.
Dzięki. Właśnie zastanawiałem się nad zakupem tej torby.
OdpowiedzUsuńCieszę się, że mogłem pomóc :) Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuń